Prelomené heslo k e-mailu, čo robiť?
Zneužitie či odchytenie hesiel a následné nepríjemnosti už potrápili nejedného e-shopára. Ako očistiť svoj účet a zbaviť sa tejto nepríjemnej nálepky spamera? Spísali sme pre vás zopár overených tipov.
Ako zistím, že mi odchytili heslo k e-mailu?
Zistiť to môžete aj hneď teraz napríklad cez portál haveibeenpwned.com alebo náhodne, ak vám v inboxe pristane e-mail, ktorý sa tvári, že bol odoslaný z vašej e-mailovej adresy.
Čo robiť pri prelomení hesla
V prvom rade prescanujte všetky zariadenia, ktoré používate na prístup k internetu. Použite napríklad Malwarebytes.com.
Následne zmeňte svoje aktuálne heslo. Podľa pokynov, ktoré uvádzame nižšie.
TIP:
Ak sa vám niekto nabúral do FB účtu či stránky a už sa vám nedá zmeniť heslo, ani overovacie tokeny nefungujú, nahláste incident cez https://facebook.com/hacked.
Ako odchyteniu hesiel zabrániť?
Ideálne samozrejme prevenciou. Preto nesmie heslo obsahovať názov domény či účtu alebo meno.
Okrem používania legálnych softvérov, antivírových programov, ignorovania hoaxov a neklikania na pofidérne odkazy je vhodné nastaviť napríklad aj 2-stupňovú autorizáciu hesla (napr. pre Gmail).
5 tipov, ako predísť prelomeniu a zneužitiu hesiel
- Unikátne, silné heslá – za silné heslo sa považuje také, ktoré obsahuje náhodný zhluk písmen, veľké písmeno a špeciálny znak [ ] @ . ( ) # = + $ ! ? { }. Dôležité je, aby ste neopakovali rovnaké heslá. Je to aj váš prípad? Napravte to. Začnite tým, že zmeníte heslo na Gmail i heslo na Facebook. Silné heslo je také, ktoré je dostatočne dlhé a predovšetkým náhodné. Pozor, heslá, ktorá len kombinujú slovo a za ním na konci číslo a znak, vytvárajú ilúziu bezpečného hesla, ale bezpečné v skutočnosti nie sú. Doporučujeme použiť aplikáciu, resp. službu na správu hesiel a v nich vytvoriť heslo, ktoré si nebudete pamätať.
- Kľúčenka pre správu hesiel – napríklad 1password.com, ktorá je dostupná ako desktopová aplikácia ale i ako rozšírenie prehliadača. Ak patríte medzi iOS positive používateľov, odporúčame iCLoud kľúčenku.
- Be legal – kraknutý windows a poctivé podnikanie nejdú k sebe, preto investujte do legálnych verzií. Dôvod je jednoduchý, nikdy neviete, aké nastavenia sa vám v nelegálnej verzii aktivujú.
- 2x prever a raz klikaj – ak vám do inboxu príde phishingový e-mail, ktorý od vás pýta zadanie hesla, napr. k Facebooku alebo internetbankingu, radšej si 2x overte, z akej URL adresy bol odoslaný.
- Aktualizácie – operačného systému, prehliadačov i aplikácií zabezpečia všetky bezpečnostné záplaty, preto neodkladajte aktualizácie na neskôr.